Kontakt

Dziewięćsił
Tomasz Piorun
Dziewięćsił
Legnica


NIP 6911169617
tel: 666 023625
e-mail: dziewiecsil@onet.pl

Administrator - Tomasz Piorun

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Piknik "Postaw na rodzinę"


Nordic walking to coraz polularniejszy sposób utrzymywania dobrej kondycji, oraz rekreacji. W Polsce i na świecie chodzenie z kijkami szczególnie polubiły osoby w wieku średnim i nieco starsze. Ma to swoje medyczne uzasadnienie - przy podobnym obciążeniu fizycznym jak przy wolnym biegu, prawdopodobieństwo kontuzji jest zdecydowanie mniejsze. W marszu z kijami pracuje wydajnie cała obręcz barkowa, mięśnie brzucha i pleców, ręce, brak także przeciążenia stopy spowodowanego dynamicznym uderzeniem o podłoże.

Aby nasze chdzenie z kijkami można było nazwać nordic "walking'iem" powinniśmy opanować podstawy techniki i wyposażyć się w odpowiednie kije.

Dobór kijków: Zasada jest prosta - kije trzymane pionowoprzed sobą, oparte o podłoże powinny spowodować ugięcie ramion w stawach łokciowych o kąt 90 st. Im dłuzsze kije tym bardziej będą wymagać szybszego i dłuższego kroku. Kije powinny być dobrej firmy, co z tego, że kupimy kije za 50zł, skoro nam się rozlecą po 5 treningach. Warte polecenia są marki: Leki, Gabel, Scott, K+, Fizan - najtańsze kosztują około 100zł.
Technika: Kije służą do odpychania - nie podpierania! (to jest trekking). Dzioby powinny być stale skierowane do tyłu. Jak zacząć pracę nad techniką - najprościej opuścić w marszu ręce swobodnie, trzymając kije wleczone za sobą, przyspieszamy kroku i kije z ramionami samoczynnie dostosują się do rytmu marszu i poczujemy kiedy należałoby sie odepchnąć.
Miejsce treningu: Najlepsze podłoże to miękka ścieżka na łące, na twardym podłożu będziemy stukać i następnego możemy odczuwać ból nadgarstków - a nie o to chodzi. Unikamy chodników.
Ubiór: wygodny, sportowy, luźny, dostosowany do pogody - nie możemy zmarznąć ani być cali mokrzy. Buty podobne do biegania, wygodne, lekkie, dobrze gdy w czasie marszu nie poci nam się w nich stopa - mokre stopy to najczęstsza przyczyna otarć naskórka.
Powodzenia!Images: technika-z-ksiazki1.jpg

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
3,516,353 Unikalnych wizyt