Kontakt

Dziewięćsił
Tomasz Piorun
Dziewięćsił
Legnica


NIP 6911169617
tel: 666 023625
e-mail: dziewiecsil@onet.pl

Administrator - Tomasz Piorun

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Lato 2020

Witam serdecznie zima w pełni a już wszyscy myślimy o lecie. Jak co roku podejmuję się organizacji wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Z założenia chcę aby to był wypoczynek aktywny, przyjazny, kształtujacy samodzielność, współpracę i odpowiedzialność, wymagający wysiłku fizycznego a czasem hartu ducha i wytrwałośći.
Na wszystkich obozach staramy się kształtować kulturę wzajemnych relacji, kreatywność poprzez codzienne czynności, zabawę i sport jako najlepsze miejsce  relacji międzyludzkich.
Organizowane przeze mnie obozy są dostępne cenowo, coraz więcej osób jedzie na kilka imprez podczas  jednych wakacji - co mnie bardzo cieszy bo pokazuje, że to co robię ma sens i spotyka się z akceptacją rodziców i dzieci.
Moim zdaniem nie da się wychować samodzielnego, aktywnego i odpowiedzialnego człowieka oferując mu jedynie komfort i brak obowiązków. Nie rozpieszcamy dzieci na naszych wyjazdach: nie ma allinclusiv, quadów, paint ballu, parku rozrywki, aquaparku - chyba żeby na koniec obozu zmyć obozowy kurz....Wszyscy chcemy dobra naszych dzieci ale wyręczanie i zaspokajanie zachcianek niestety prowadzi do tego, że na naszych obozach często spotykamy się ( w pierszych dniach) z oczekiwaniem pomocy w prostych czynnościach - szurowanie, składanie, nalewanie, krojenie, mycie i sprzątanie po sobie. Niektóre dzieci i młodzież po kilku dniach "zaskakują" i widzą jak wiele od nich zależy, ile mogą zrobić sami i że aby odpoczywać nie trzeba leżeć z telefonem w ręku.

Obozowa ekologia -staramy się zaszczepić szacunek do przyrody poprzez jej poznanie i chronienie, używamy minimalne ilości odpadów, sprzątamy po sobie a czasem po innych, korzystamy z jezior , rzek i lasów tak aby nie płoszyć zwierząt. Dbamy o kulturę języka polskiego - nie dopuszczamy do wulgaryzmów również słuchanych w postaci modnej ostatnio polskiej odmiany rapu (uważam , że ktoś kto karmi głowę takim opisem świata będzie przesiąknięty wulgarnością i agresją).

Pożywienie na obozach też ma funkcje wychwwcze - wachty przygotowują posiłki, dbają o to aby wszystkim wystarczyło i pilnują porządku - przygotowujemy posiłki wyłącznie ze zdrowych i świeżych produktów. Boli mnie gdy ktoś po obiedzie  zalewa sobie chińską zupkę mimo że było dużo smacznego jedzenia. Jedzenie śmieci jest niestety wśród polskich dzieci rozpowszechnione - nie chodzi tylko o chipsy. Słodycze pod każą postacią, napoje słodzone to standard przekąsek.
Na naszych obozach musimy uświadamiać szkodliwość takiej diety - polskie dzieci są coraz bardziej otyłe - to widać z roku na rok. Nawyki kształtuje się długo i nie zmienimy tego w 10 dni ale się staramy.

Telefony to kolejny problem. Czesto rodzice proszą nas aby zabierać dzieciom telefony i wydawać na chwilę. Nie jestem zwolennikiem zabiaerania własności. Mamy się nauczyć żyć z urządzeniami a nie kształtować głód korzystania. Widziałem jak na obozie prowadzący rozdawał dzieciom telefony - wycbuch radości, przytulanie i odpalanie ulubionej gierki. Był do przygnębiający widok. Na naszych obozach nie zabieramy dzieciom telefonów - chyba, że notorycznie łamią zasady ich używania - podczas posiłków, zajęć i ciszy nocnej.

Sport i zabawa - na obozach jest po to aby się zmączyć w miłej atmosferze, mieć kontakt z innymi , umieć sobie radzić z emocjami i stosować się do zasad. Dla nas konkurencja i wygrywanie ma drugorzędne znaczenie. Próbujemy wszystkiego co spełnia te kryteria: gry w piłkę , tenis badminton, kajaki, pływanie, nurkowanie, zabawy w lesie i na łące, bieganie wspinanie i siłowanie.
Kultura wyższa - tradycyjnie lubimy śpiewać i tańczyć na obozach,  czasem oglądamy współnie filmy pod gwiazdami - klimat takich seansów jest niepowtarzalny. Mamy bogate tradycje harcerskie i survivalowe (partyzanckie). Unikamy militarnych zabaw ale dbamy o pamięć naszych bohaterów - odwiedzamy miejsca pamięci, kultu i wydarzeń histrorycznych. Poznanie własnego kraju, szacunek do jego obrońców oraz symboli narodowych to ważny element wychownia.

Mam nadzieję , że przybliżyłem Rodzicom i uczestnikom założenia naszego letniego wypoczynku 2020 - w realizacji tych założeń pomaga mi młoda duchem kadra, która często wywodzi się z byłych uczestników wielu obozów. To na nich opiera się codzienna opieka i dbanie o realizację programu i bezpieczeństwo uczestników.


W tej chwili na większość imprez już zapisane jest 50% obsady. Zgodnie z życzeniami uczestników obozów wędrownych podzieliłem obozy wędrowne na wersję trudniejszą i lżejszą (się okaże) skierowaną do młodszych wędrowców. Pełny opis wyjazdów znajduje się w zakłądce obozy letnie.

Osoby zainteresowane prosze o kontakt meilowy lub telefoniczny. Po potwierdzeniu zapisu dziecka prosze o wpłate zaliczki w wysokości 200zł na wskazane na stronie konto. Dostepna jest też karta kwalifikacyjna w postaci linku - należy ją wydrukować i uzupełnić i dostarczyć do mnie (np do sekretariatu SP9 w Legnicy) można też wysłać skan z podpisami - orginał wtedy dostarczamy w dniu wyjazdu. Przed obozami letnimi bedzie zebranie organizacyjne na tydzień przed wakacjami o dokładnym terminie poinformuje w maju.

Tomasz Piorun

Images: skok pszczew.jpg

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.00
2,850,293 Unikalnych wizyt