lato 2020
Dodane przez Administrator dnia Wrzesień 01 2020 14:23:25
Pozdrawiam serdecznie
uczestników i rodziców uczestników naszych obozów i kolonii.

Pozwalam sobie podzielić się kilkoma zdaniami podsumowania wakacyjnych imprez.
Przez miesiąc sierpnień mieliśmy okazć poznawać piekne i czyste rejony Polski. Na Kaszubach widzieliśmy skutki nawałnicy z 2017 roku - tysiące hektarów lasu bez drzew, spłynęliśmy piekną i dziką Brdą, poznaliśmy jeziora dzikie i czyste jak Skąpe i Wiele ale i piękne i brudne jak Wdzydze. Niestety czystych jezior ubywa, każdy chce mieć domek nad jeziorem ale nie każdy dba o jego czystość. Przeżyliśmy w trudnych warunkach pogodowych i na zagęszczonych polach namiotowych.
Na Pojezierzu Lubuskim odświeżyliśmy znajomość z jeziorem Niesłysz - czystszym niż 10 lat temu oraz Paklicko wielkie, które się nie zmieniło, za to ośrodek w Nowym Dworku nabrał blasku i jakości. Znów odwiedziliśmy Miedzyrzecki Rejon Umocnień MRU, największy ponoć tego typu obiekt w Europie. Mimo zmęczenia, które zawsze towarzyszy wędrówce mieliśmy czas na zabawy i rozwijanie znajomości - które mam nadzieję, że przetrwają dłużej niż do końca wakacji. Szkoda tylko że tak trudno niektórym rozstać się ze swoim smartfonem i często kontakty z przyrodą  i innymi ludźmi przegrywały w zestawieniu z ładowaniem baterii..... Takie czasy.
W Pszczewie zobaczyliśmy, jak co roku kryształowo czystą wodę, w której kąpiel to sama przyjemność. Często spędzaliśmy czas na zbawach w lesie a nawet korzystaliśmy z jego darów - takiej ilości zebranych jagód na pierogi jak na Kaszubach nie widziałem nigdy dotąd.

W czasie trwania obozów i kolonii nie musieliśmy ani razu korzystać z opieki medycznej - co cieszy bardzo. Poza dwoma małymi skaleczeniami i pęcherzami na nogach nie było żadnych urazów. Mam nadzieję, że wszyscy po pobycie w czystym srodowisku i głównie na powietrzu zahartowali swoje organizmy na najbliższe miesiące jesiennej pluchy. Zgodnie z zaleceniami GIS codziennie mierzyliśmy temperaturę ciała uczestników i kadry - ani razu nie stwierdziliśmy temperatury powyżej 37.5 - pomijając Covid-19 to również dobrze świadczy o dbaniu o zdrowie na obozach.

Zdjęcia z obozów i kolonii najlepiej zobaczyć na moim FB    https://www.facebook.com/piorun.tomasz
jezeli ktoś chciałby w lepszej jakości to sugeruję pendrive.

pozdrawiam Tomasz Piorun

Images: skok pszczew.jpg