Turystyka rowerowa

Przyznaję, że nie mam oferty dla rowerzystów – przez wiele lat organizowałem wycieczki rowerowe dla dzieci i młodzieży szkolnej – najczęściej jednodniowe. Wciąż uważam Polskę za kraj niedostosowany do turystyki rowerowej – szczególnie grupowej. Brak bezpiecznych szlaków rowerowych, konieczność jazdy po drogach krajowych – to zbyt wielkie ryzyko aby wziąć pod opiekę młodych ludzi. W ciągu ostatnich lat przybyło tras rowerowych ale również ruch samochodowy zwiększył się wielokrotnie. Wiejskie drogi wcale nie są bezpieczniejsze niż były kiedyś.

W zasadzie myśląc o rowerze mam na myśli turystykę rowerową. Jestem instruktorem turystyki rowerowej i obce jest mi ściganie się w zawodach i jazda na jednym kole…  Inni rowerzyści to nasi przyjaciele, którzy moga nas czegoś nauczyć, pomóc w potrzebie, miło spędzą z nami czas. Pamiętajmy o pozdrawianiu się na trasach, kaskach, dziurach w jezdniach. Unikajmy tras pełnych aut, psów i hałasu.

Rower to jednen z genialniejszych wynalazków człowieka. Fizyka jazdy na rowerze to skomplikowany układ rownowagi – dwóch żyroskopów, przeniesienia napędu – wielość przełożeń zębatych, to ekologia i ekonomia. Są kraje gdzie jest podstawowym środkiem komunikacji i do niego dostosowuje się cały system transportu indywidualnego – my oczywiście wolimy drogie samochody.

Zachęcam do korzystania z roweru jak najczęściejm jako srodka komunikacji i sposobu na poznawanie okolic bliższych i dalszych – nawet małe dziecko potrafiące jeździć na rowerz da radę przejechać 50km w ciągu dnia – sprawdziłem.

 

Scroll to Top